Тема: Розширення знань про графічні техніки. Малювання композиції "Вербна неділя"
Мета: Поглибити знання учнів про звичаї та обряди українського народу, святкування Вербної неділі; відроджувати звичаї та обряди нашого народу, примножувати його традиції; розвивати вміння дітей правильно розміщувати малюнок на аркуші паперу, передавати особливості забарвлення гілки та бруньок; удосконалювати навички роботи акварельними фарбами; формувати уміння вирішувати композиційну будову малюнка.
Обладнання: Таблиця, малюнки (зразки робіт) із зображенням композиції "Вербна неділя", вербові котики.
Обладнання: Таблиця, малюнки (зразки робіт) із зображенням композиції "Вербна неділя", вербові котики.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Для малювання необхідно приготувати фарби — акварельні або гуашеві,
баночку з водою, білий папір — аркуш довільних розмірів та форми (альбом
для малювання), клаптик поролону, пензлик, палітра, пензлик.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Вчитель.
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки.
А в сороки новина,
Сповіщає всіх вона:
Наближається… (весна).
– Отже, діти, сьогодні ми поговоримо про символ весняного пробудження
природи, як вважали наші предки, – вербу і про весняне свято пов’язане з
нею.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків,
карається людьми і Богом. Він блукає по світу, як блудний син, і ніде не
може знайти собі притулку, бо він – загублений для свого народу. Тож
сьогодні продовжимо вивчати народні традиції, пов’язані з весняним святом,
яке передує Великодню, – Вербною неділею.
2. Театральна студія.
(Під музику заходить дівчинка-Верба.)
Хлопчик.
Ой, вербо, вербо, вербиченько,
Струнка та висока,
Де вродилась і зросла ти,
Сестро милоока?
Верба.
На Вкраїні народилась,
З Дніпра воду пила,
Людям нашим полюбилась,
Шану заслужила.
Час веснувати, час орати, час сіяти.
(Дівчина-Верба ставить у вазу кілька гілочок.)
3. Продовження бесіди.
Вчитель.
Вербну неділю ще називають Шутковою або Квітною. Цього дня у
церквах освячують лозу або вербу, що нагадує нам урочистий в’їзд Ісуса
Христа до Єрусалиму. Саме такого дня Ісус востаннє увійшов до храму
Божого. Дорогу йому встеляли пальмовими гілками (його вітали, як
справжнього царя).
В Україні пальми не ростуть, тому люди, щоб
відзначити цей день, ставили у своїх оселях вербові гілочки.
Чому ж саме верба?
Чим же пояснюється така популярність верби?
На початку весни, коли
всюди ще лежить сніг, а дерева тільки прокидаються від зимового сну, на
вербі з’являються пухнасті котики, схожі на маленьких курчат. Вони
блискучо-білявим усміхом випромінюють не тільки тепло і ласку, а й запах
весни. Зацвіла верба, кажуть у народі, – прийшла весна. Верба – це ніжне
дерево миле й дороге серцю українця, символ рідної домівки, близьких
людей. З давніх-давен люди вірили, що воно охороняє людину і її житло від
злих духів і пожеж, береже худобу.
Діти, які ви знаєте прикмети, пов’язані зі святом Вербної неділі?
• Перший раз худобу на пашу на свято Юрія виганяли свяченою вербою,
щоб не хворіла.
• Вербу використовували не лише як оберіг, а й як ліки. Малеча намагалася
один поперед одного проковтнути кілька «котиків» – щоб горло не боліло.
• Вербовою гілочкою розпалюють у печі, коли печуть паски.
• Посвячену вербову гілочку бажано зберігають якнайдовше у господі (за
образами). Вона відвертає бурю, грім, може викликати у посуху дощ.
• Якщо посадити на городі, то неодружений хлопець чи дівчина незабаром
справлять весілляПро вербу, як і про калину, складено багато пісень, прислів’їв.
• Без верби і калини нема України!
• Будь великий, як верба, здоровий, як вода, а багатий, як земля!
4. Декламування віршів
Вербові котики
Ніжним котикам вербовим
Справила весна обнови –
Сірі кожушки м’якенькі,
Щоб було їм уночі
Тепло так, мов на печі,
Щоб зненацька холоди
Не принесли їм біди
.
Вербова гілка
Вербова гілка зацвіла
У мене на столі
Як символ сонця і тепла
,
Ще схованих в імлі.
Як знак зеленої весни,
Котра ще вдалині,
Як знак до щастя
Даровано мені.
Вербова гілка на столі
У мене розцвіла…
Прилинуть скоро журавлі,
А в них на кожному крилі –
Дар сонця і тепла!
5. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментуванням учителя).
6. Поетапне виконання композиції вчителем.
Ось сьогодні мі малюватимемо композицію присвячену Вербній неділі,
малюватимемо сьогодні не пензликом, а ... квачиком. Запитаєте, що це таке?
Це клаптик тканини, або поролону , або паперу, згорнутий у конус .
Ми будемо малювати квачиком із паролону . Квачиком малюємо так само,
як і звичайним пензликом.
- За правилами малювання фарбами малюнки виконуються зверху до низу,
можливо хтось знає чому?так, але сьогодні в нас будуть невеликі зміни,
чому? Ви зрозумієте пізніше.
1. Аркуш паперу згинаємо навпіл.
Почнемо нашу композицію з гілочок
верби (котиків).
(вішаю малюнок 1) .
Зробимо ескіз малюнку олівцем .Трохи
нижче середини аркуша, ведемо до верху середини і правої частини аркуша,
три гілочки. Довжиною вони повинні відрізнятися одна від одної.
2. (вішаю малюнок 2) В лівій частині малюємо олівцем елементи курча
,це два кола, але не однакового розміру, нижнє коло знаходиться лівіше.
Контури обводимо пензликом, жовтою фарбою, не яскравою, щоб вона була
блідою , більш водяною.
3. Згинаємо аркуш , притискаючи малюнок до іншої сторони аркушу.
(вішаю малюнок 3) Розгортаємо. В правій частині ви бачите вже
іншого курча. Наведіть контури яскравішою фарбою .
4. Тепер візьміть клаптик поролону, зігніть його так щоб не було
згинів, щоб була гладенька поверхня. Покажіть який у вас вийшов
клаптик? На палітру перенесіть фарбу, розведіть водо(вішаю
малюнок 4) ю. Заповнюємо елементи малюнка (курчата).
5. Котики малюємо білою фарбою і квачиком, але вони повинні бути
розміщені на гілці в певному порядку, ніби роблять її пухнастою.
6. Переходимо до дрібних деталей. ( оченята, клюв, крильця,)
малюємо пензликом і фарбою.
7. З’єднання котиків з гілочкою покажіть зеленою фарбою. Поставте
зелені крапочки.
8. Стрічку, якою зв’язані наші котики, малюємо червоною фарбою,
контури наводимо чорною фарбою, і тоненькими лініями. (вішаю
малюнок 5)
Практична діяльність учнів.
III. Підсумок уроку.
- Так, до якого свята ми малювали вербу?
- Коли святкують вербну неділю?
гуаш1. Перегляд малюнків і виправлення помилок. \
2. Демонстрування дитячих робіт.
- Який малюнок вам сподобався більше?
Так, діти, тепер в нашому класі відчувається справжня весна, ніби
курчата весело метушаться, і пахне ніжною вербою!
-Оцінки
Комментариев нет:
Отправить комментарий